השתלת שיניים למחוסרי עצם: זה אפשרי?

טיפולים להשתלות שיניים הפכו בשנים האחרונות לנפוצות במיוחד עקב התקדמות טכנולוגית חסרת תקדים. עולם שיקום הפה וההשתלות נהנה מפירותיו של העולם הטכנולוגי המתקדם מה שמאפשר לנו לבצע טיפולים אותם לא יכולנו לבצע בעבר.

השתלת שיניים למחוסרי עצם זה אפשרי
השתלת שיניים למחוסרי עצם זה אפשרי

אחד הגורמים שהקשו על השתלות שיניים בעבר היה ההבדלים במסת העצם בין בני אדם שונים. בעבר, לא ניתן היה לבצע השתלה לאדם לו מסת עצם נמוכה. כך שהיו אנשים להם לא ניתן היה להשתיל שיניים מלאכותיות כלל. היום, אנחנו מדברים על עולם שונה לחלוטין בו אנו יכולים, בזכות הכלים החדשים העומדים לרשותנו, לבצע השתלות איכותיות גם עבור מי שניחן במסת עצם נמוכה. אם גם אתם סובלים ממסת עצם נמוכה, הרי שהמאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם!

קודם כל, בואו נדבר על השתלות שיניים

השתלה של שיניים מלאכותיות זה טיפול שנוצר בכדי לדמות שן שנפלה מסיבה זו או אחרת. תהליך השתלת שיניים כולל למעשה שני שלבים עיקריים:

  • השתלה של שתל דנטלי אל תוך העצם: מדובר על תהליך בו הרופא המטפל מבצע חתך קטן בחך ומכניס לתוכו שתל מלאכותי. תפקיד השתל הוא לדמות את שורש השן, שבגלגולו המקורי, נשא את השן מעליו והיה נקודת העוגן שלה.
  • בניה של השן המלאכותית: מהרגע בו יש לנו נקודת אחיזה אנו יכולים לגשת לשלב החשוב באמת הוא בניית השן. השן היא שן מלאכותית שנוצרת בידי טכנאי מיומן. תפקידו הוא לוודא כי השן משתלבת באופן מלא עם השיניים האחרונות בצורה אסתטית ונוחה למטופל.

אם הנחת השן המלאכותית זו פעולה לה השלכות אסתטיות שקשורות בטעם אישי, הרי שהחדרה של שתל דנטלי זו פעולה רפואית לה משמעות רבה. מכיוון שהשן נישאת על השתל המלאכותי הרי שהוא צריך לשאת משקל כבד ולעמוד בלחץ רב. אם זה במהלך דיבור, אכילה ולמעשה בכל פעולה אותה אנו מבצעים עם הפה. זאת אומרת שיש חשיבות רבה להנחה טובה של השתל הדנטלי בתוך התהליך. זה השלב בו חשוב לדבר על ה- 'שותפה' של השתל הדנטלי, זו עצם הלסת.

למה השתלת שיניים למחוסרי עצם היא מורכבת?

כאמור, בשביל שהשן המלאכותית תחזיק לאורך זמן אנחנו צריכים שהשתל הדנטלי יהיה מסוגל לשאת את העומס של השן הבנויה מעליו. לכן, ממש כמו שורש של עץ, כדי שהוא יעמוד חזק הוא צריך את הקרקע הנכונה.

בני האדם נולדו שונים. זה כולנו יודעים. כמו במקרים רבים בעולם הבריאות גם כאן הגנטיקה משחקת תפקיד משמעותי. יש אלו שנולדו עם מסת עצם גבוהה ויש כאלו שמסת העצם שלהם לא מספיקה עבור הטיפול. לא פעם, כאשר אנו נדרשים לבצע השתלה במקומה של שן שהייתה חסרה לאורך זמן, אנו נתקלים בתופעה של ירידת מסת עצם הנעשית באופן טבעי. הגוף, בשביל לחסוך אנרגיה, לא מספק אנרגיה לעצם הלסת באזור של השן החסרה. הגוף כאילו אומר לעצמו: 'אם אין כאן שן סימן שעצם הלסת במקום הזה לא רלוונטית'. אז, כאשר אנו רוצים להשתיל שן חדשה במקום החסר, אנו נתקלים שוב באותה הבעיה, של מחסור במסת עצם לסת.

אז מה אפשר לעשות? איך מבצעים השתלת שיניים למחוסרי עצם?

כמו שכבר קראתם, אם בעבר לא היו לנו הכלים הנדרשים לפתור את הבעיה, אז הרי שהיום עומדות לפנינו אלטרנטיבות שונות. אנו נתמקד בשלוש האפשרויות הנפוצות:

  1. השתלת עצם מלאכותית: זו השיטה המסורתית. אם חסרה עצם, אנחנו פשוט נבנה אותה. אבל יש להדגיש כי בעבר זו הייתה האלטרנטיבה היחידה להשתלת שיניים למחוסרי עצם. אם תשאלו אותנו, זו השיטה המומלצת פחות. מדובר בניתוח מורכב שלאחריו תהליך שיקום. אין סיבה להיעזר בו כשיש לנו עוד אפשרויות.
  2. שתלים זיגומטיים: אנו יודעים שהשם נשמע קצת מאיים אבל אם נפשט את העניין, מדובר בשתלים ארוכים יותר משתלים דנטליים רגילים. מכיוון ששתלים זיגומטיים ארוכים יותר משתלים רגילים ניתן לחבר אותם אל העצם שמעל עצם הלסת, זו עצם הלחי הנקראת בשמה הלטיני- זיגומה. משם שמם של השתלים הזיגומטיים.
  3. השתלה בזאלית: גם כאן מדובר על שימוש בשתלים ארוכים יותר מהשתלים הדנטליים הרגילים. כאן אנו מחברים את השתלים לעצמות הבזאליות, אלו עצמות הלסת. גם במקרה זה מדובר בשם מורכב לטיפול פשוט שנותן לנו את הדרך להשתיל שיניים חדשות גם למי שלא ניחן במסת עצם לסת מאסיבית.
  4. השתלת שיניים All on 4:  כאמור, השיטה המסורתית מתאימה שן עבור כל שתל דנטלי. השתלת שיניים All on 4  היא שיטה בה מתבצעת השתלה של מספר שיניים הנתמכות ביחד על שתל דנטלי אחד. בשיטה זו אנו יכולים למצוא את הנקודות בהן מסת עצם הלסת גדולה יותר ולהחדיר את השתלים רק בה.

איך מתבצע טיפול השתלת שיניים למחוסרי עצם

האמת היא כי מדובר בטיפול שלא שונה באופן חריג מטיפולי השתלה רגילים. השלב הראשון הוא שלב של פגישה עם המטופל והתייעצות. ההתייעצות כוללת התאמה של הטיפול תוך שימת דגש על הצרכים הייחודיים של המטופל. כמו כן, יתבצעו מדידות שמטרתן הכנה של שיניים שיתאימו בדיוק למטופל. המטרה היא שהשיניים ישבו בפה בנוחות אבל יותר מכך, שיראו טבעיות. בשלב השני מגיע המטופל לטיפול שהותאם עבורו על ידי הצוות המקצועי. במרבית המקרים הטיפול יתבצע בהרדמה מלאה. למרות שישנם חריגים. לאחר הטיפול חשוב כמובן להקשיב להנחיות הצוות כדי להגיע להחלמה מלאה.

השתלת שיניים למחוסרי עצם נשמעת כמו פרוצדורה מאיימת. אבל האמת היא כי כאשר מבצע את הטיפול רופא שיניים מומחה להשתלות בעל ניסיון רב שנים, לצד צוות מקצועי ומיומן, התהליך יכול להיות פשוט בהרבה. מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהתחיל בתהליך עוד היום.

all on 4
all on 4